Szervezetünk felépítésében és működtetésében a makro- és mikrotápanyagok egyaránt nélkülözhetetlenek. Előbbi csoport fő elemei a fehérje, a szénhidrát, valamint a zsír, utóbbiak alatt pedig elsősorban a különböző vitaminokat és ásványi anyagokat értjük. Míg a makrotápanyagok testünk energiaellátásáért felelnek, addig a mikrotápanyagok a háttérből biztosítják a szervezetünkben végbemenő olyan alapvető folyamatokat, mint a sejtjeink anyagcseréje vagy az immunrendszerünk megfelelő működése, de sok más mellett például a haj, bőr és köröm egészségében is kiemelkedő szerepük van.
A tápanyagpótlás nehézségei
A mikrotápanyagok kapcsán fontos hangsúlyozni, hogy szervezetünk jellemzően nem képes önerőből előállítani őket, így mindenképpen szükség van a külső forrásból történő pótlásukra. Azonban a makrotápanyagokkal ellentétben - amelyek esetében napjainkban inkább a nem megfelelő minőség és a túlfogyasztás, illetve az ezek következtében kialakuló elhízás jelent problémát - vitaminokból és ásványi anyagokból a legtöbb ember számára még nagy körültekintés esetén is megoldhatatlan feladat a szükséges mennyiség normál táplálkozásból való fedezése. A helyzetet tovább nehezíti, hogy ételeink hasznos tápanyagtartalma az elmúlt évtizedekben csökkenő tendenciát mutat, a minket érő egyre több stresszen túl pedig a különböző élethelyzetek is tovább növelhetik a pótlólagos tápanyagszükségletet, gondoljunk akár az aktívan sportolókra, a speciális és/vagy húsmentes étrendet követőkre, krónikus betegségekben szenvedőkre, emésztési zavarokkal küzdőkre, vagy akár a várandós/szoptató kismamákra. Ezen felül az őszi és téli időszakban a 35. földrajzi szélességi körtől északra (amibe Európa is beletartozik) a napfény hiánya, valamint a sűrűbben előforduló betegségek miatt tovább növekszik szervezetünk vitaminigénye.
Akkor mégis mi a megoldás?
Szervezetünk tápanyagszükségletének biztosítását mindenképpen egy jól átgondolt, változatos étrend kialakításával kell kezdenünk. Általánosságban elmondható, hogy ha ezt kiegészítendő választunk magunknak egy jól összeállított, komplex multivitamint is, akkor még a fent felsorolt nehezítő tényezők esetén sem kell tartanunk hiányállapotok kialakulásától.
A legfontosabb mikrotápanyagok
Ezek után vessünk egy pillantást arra, melyek azok a legfőbb vitaminok és ásványi anyagok, amikre szervezetünknek szüksége van.
A 13 esszenciális vitamint két fő kategóriába soroljuk, úgymint zsírban oldódó- és vízben oldódó vitaminok. A zsírban oldódó vitaminok közé tartozik a látásunkra jótékony hatással lévő A-vitamin, a napfény hatására termelődő, csontjaink egészségét is biztosító D-vitamin, a sejtjeink számára kiemelten fontos E-vitamin, valamint a véralvadást elősegítő K-vitamin. Vízben oldódó vitaminként tartják számon az antioxidánsként viselkedő, az egészséges immunrendszerhez hozzájáruló C-vitamint, illetve az elsősorban energiatermelésért, sejtosztódásért és az idegrendszer megfelelő működéséért is felelős B-vitaminokat (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12). Míg a vízben oldódó vitaminok hajlamosak gyorsan kiürülni a szervezetből, a zsírban oldódó vitaminokat testünk képes hosszabb ideig is elraktározni.
Az ásványi anyagok közül – a teljesség igénye nélkül - kiemelendő az egészséges csontozathoz szükséges Kalcium, az izomműködést és az idegrendszert egyaránt támogató Magnézium, a vérnyomásunkat is szabályozó Kálium és Nátrium, a bőrünk egészségét támogató Réz, a pajzsmirigy működését befolyásoló Jód, a vér építőelemeket funkcionáló Vas, a közvetett módon méregtelenítő Molibdén, az antioxidáns hatású Szelén, és az immunrendszerünkre jótékony hatással lévő Cink.
A vitaminokon és ásványi anyagokon túl a mikrotápanyagok közé sorolunk még további nyomelemeket, illetve a szervezetünk számára hasznos egyéb vegyületeket is, de ezek pótlása már jellemzően nem nélkülözhetetlen, csupán opcionális.
Összegzés
A kellő mennyiségű mikrotápanyag biztosítása elengedhetetlen az egészségünk megőrzéséhez, és mivel szervezetünk nem képes az előállításukra, így pótlásuk céljából kiemelt figyelmet kell fordítanunk a minőségi tápanyagbevitelre. Ennek során ajánlott elsősorban természetes forrásokra (zöldségek, húsok és halak, gabonafélék, tejtermékek, stb.) támaszkodni, a tápanyaghiányos állapot elkerüléséhez azonban – a változó életmódunkkal párhuzamosan - jó eséllyel szükségünk lehet vitaminkészítmények beiktatására is.