A mikrotápanyagok jelentőségéről és típusairól itt már írtunk bővebben, ezúttal pedig 5 olyan élelmiszert ajánlunk a figyelmedbe, amik segítségedre lehetnek a mindennapi vitaminpótlás során.
HÜVELYESEK
Kezdjük a hüvelyesekkel (pl.: bab, lencse, borsófélék, stb.), amiket nagy általánosságban is a minőségi tápanyagforrások között tartunk számon. Húsmentes étrendet követők számára nagy segítséget jelentenek a fehérjebevitel során, de rosttartalmukat tekintve is az élmezőnybe tartoznak. Ásványi anyagok tekintetében magas magnézium-, vas-, és cinktartalmukat érdemes kiemelni, a vitaminok közül pedig B-vitaminok, valamint a véralvadásért felelős K-vitamin találhatóak meg bennük nagy mennyiségben. Nem utolsósorban agronómiai előnyökkel is rendelkeznek, hiszen termesztésük kifejezetten hozzájárul a biodiverzitás fenntartásához.
SPENÓT
Alacsony kalóriatartalmának, valamint magas vitamin- és ásványianyag-tartalmának köszönhetően került fel a listára a spenót, hiszen egy kalóriára vetítve szinte minden más élelmiszernél több mikrotápanyag van benne. Az ásványi anyagok közül bár tartalmaz vasat, de a régi rossz hírével ellentétben nem túlzott mennyiségben, ezen felül A-vitaminban és K-vitaminban is kifejezetten gazdag, de C-, E-, valamint B-vitaminok is megtalálhatóak benne. Magas oxálsav tartalma miatt nagy mennyiségben fogyasztva okozhat problémát az erre érzékenyeknél, így növelheti a vesekőképződésre való hajlamot, valamint ronthatja a kalcium felszívódását is, de normál fogyasztása esetén nem kell tartanunk negatív hatásoktól. Bármely fajtája fogyasztható akár nyersen is, ebben az esetben – a hőkezelés elhagyásával – minimalizálhatjuk a vitaminveszteséget is.
KIVI
A kivi szintén mérsékelt kalóriatartalommal, továbbá alacsony glikémiás indexszel rendelkezik, így akár egy szigorúbb diétába is jól beilleszthető. Kifejezetten gazdag C-vitaminban, 1 átlagos gyümölcs nagyjából 65 mg C-vitamint tartalmaz, ami a benne található egyéb antioxidánsokkal kiegészülve fokozottan jótékony hatással van például az immunrendszerre is. Ezen felül remek káliumforrás, így a jellemzően sós ételekkel bevitt nátrium fogyasztás hatásait is képes ellensúlyozni.
LAZAC
A lazac nemcsak kiváló fehérjeforrás, de vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdag. A kevés étrendi D-vitaminforrás egyike, de különböző B-vitaminok (pl.: B12-vitamin) is megtalálhatóan benne. Ennek ellenére legtöbbször mégis a magas Omega-3 zsírsav tartalma miatt merül fel a köztudatban, ami nem is véletlen. Az Omega-3 csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, de gyulladáscsökkentő hatással is bír. Egy olyan esszenciális zsírsavról beszélünk, amit a szervezetünk nem képes előállítani, így a pótlása kiemelten fontos - ennek szellemében heti két alkalommal ajánlott a zsíros halak fogyasztása. Kifejezetten Omega-3 bevitel céljából a lazacnak egy költséghatékonyabb alternatívája lehet például az egyszerű tonhalkonzerv is.
ÉTCSOKOLÁDÉ
Elsőre talán kakukktojásnak tűnhet az étcsokoládé, ami nem csak finom, de – mértékkel való fogyasztása esetén – kifejezetten egészséges is. Magas rosttartalma mellett ásványi anyagokban is bővelkedik, antioxidáns tartalom tekintetében pedig a legtöbb gyümölcsöt és zöldséget is lekörözi. Olyan antioxidáns hatású flavonoidokat és polifenolokat tartalmaz, amik jótékony hatással vannak az vérkeringésre, segítik az agy vérellátását, valamint csökkentik az LDL koleszterin (másnéven „rossz koleszterin”) szintjét is. Ügyeljük rá, hogy magas, legalább 70% kakaótartalmú csokoládét válasszunk, fogyasztása során pedig - magas kalóriatartalmából kifolyólag – tartsuk szem előtt a mértékletességet.
Vitán felül áll, hogy a változatos táplálkozást nem lehet megspórolni sem a vitaminpótlás, de általánosságban véve az egészséges, kiegyensúlyozott életre való törekvés során sem. Azonban amennyiben tested mikrotápanyag szükségletét teljeskörűen fedezni szeretnéd, akkor több, mint valószínű, hogy külső segítségre is szükséged lesz.
A fent felsorolt élelmiszerek gyakori fogyasztásával már önmagában is sokat tehetsz az egészségedért, a V2O-val pedig még magasabb szintre emelheted a tápanyagpótlásod.