Amikor mikrotápanyagokról beszélünk, rendszerint a 13 esszenciális vitaminra, valamint a különböző ásványi anyagokra gondolunk, azonban ezeken túl is vannak olyan egyéb tápanyagok, amelyekről érdemes szót ejteni a tápanyagpótlás vonatkozásában. Most - a teljesség igénye nélkül – ezek közül mutatunk be néhányat.
A szervezetünkben legnagyobb mennyiségben előforduló fehérje nem más, mint a kollagén - ennek megfelelően a szerepe is jelentős. Maga a kifejezés görög eredetű, jelentése ragasztó, ami nem véletlen, hiszen kiemelkedő szerepet játszik a bőr, a porcok, a csontok, és a kötőszövetek szerkezetének megőrzésében. Több fajtáját is megkülönböztetjük, de az emberi szervezetben megtalálható mennyiség több mint 90%-a úgynevezett I-es típusú kollagén. A második legnagyobb mennyiségben jelenlévő típus a II-es, ami elsősorban a porcok egészsége számára fontos. Bár szervezetünk képes az előállításukra, a kor előrehaladtával kollagéntermelésünk egyre csökken, így a bőrünk, hajunk, vagy akár ízületeink egészségének megőrzése érdekében kiemelten javasolt odafigyelni a kollagénpótlásra. Magas fizikai igénybevétel esetén ugyancsak ajánlott nagyobb figyelmet fordítani a kollagénbevitelre – kifejezetten a nagy terhelésnek kitett ízületek védelme érdekében.
A kollagénbevitelen kívül közvetett módon is hozzá tudunk járulni szervezetünk optimális kollagénszintjének fenntartásához, azzal, ha a kollagén lebomlását akadályozó, esetleg termelődését serkentő tápanyagokat választunk. Ilyen például a hialuronsav is, ami egy nagy molekulájú szénhidrát – ez nagy segítség például a vegán étrendet követők számára, akik az alapvetően állati eredetű (marha, sertés, hal) kollagénpótlás során nehézségekbe ütköznek. A hialuronsav legtöbbször talán a szépségiparban bukkan fel, hiszen bőrre gyakorolt jótékony hatása széles körben ismert. A testünkben lévő mennyiség legnagyobb része is a bőrünkben található belőle, segíti a bőr hidratációját és a sejtmegújulást, emiatt - többek között - ránctalanító hatást is tulajdonítanak neki.
A hialuronsavhoz hasonlóan az MSM (metil-szulfonil-metán) is egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Ez egy természetben is megtalálható szerves kénvegyület, ami elsősorban gyulladáscsökkentő hatásáról ismert. Ennek köszönhetően kifejezetten népszerű a sportolók körében, hiszen az ízületi problémák, valamint az izomláz csökkentésében is szerepet játszik. További jótékony hatásai közé tartozik, hogy hozzájárul a bőr, haj, és köröm egészségének megőrzéséhez – azok megfelelő szerkezetéhez szükséges kén biztosítása által.
Szintén a vitaminok és ásványi anyagok körén kívül esik az inozitol, bár sokáig a B-vitaminok közé sorolták. Ezzel szemben technikailag egy úgynevezett egyszerű szénhidrátról van szó, ami számos jótékony hatással bír. Több tanulmány kimutatta, hogy az inozitol stresszoldó hatású, így képes csökkenteni a szorongásos zavarok bizonyos formáit, de javítja a sejtek inzulinérzékenységét is, ami segít csökkenteni az inzulinrezisztenciát. Nők esetében képes hozzájárulni a menstruációs ciklus rendszerességének visszaállításához, valamint közvetett módon javíthatja a teherbeesés esélyét is. Szervezetünk korlátozott mennyiségben képes az előállítására, de a természetben számos táplálékban (pl.: citrusfélék, tejtermékek, káposzta, stb.) is megtalálható.
Növény mivolta miatt kissé talán kilóg a sorból az aloe vera, de a belőle készített különböző hatóanyagok önállóan is széles körben elterjedtek, így itt is érdemes szót ejteni róla. Belsőleg és külsőleg egyaránt felhasználható, gazdag vitaminokban és antioxidánsokban, ezen felül bőrápoló, gyulladáscsökkentő, és méregtelenítő hatással is bír. Az élelmiszer-, gyógyszer-, és kozmetikai ipar egyaránt előszeretettel alkalmazza, gél, por, kapszula, vagy akár spray formájában is hozzáférhető.
Bár az itt felsorolt tápanyagok külső forrásból történő pótlása – a vitaminokkal és egyes ásványi anyagokkal ellentétben – csupán opcionális, mégis elmondható, hogy bizonyos élethelyzetekben nagyban hozzá tudnak járulni egészségünkhöz.